Logo školy
Znak města

Exkurze za českými zákonodárci

    Žáci naší školy dostali příležitost osobně se podívat do prostor, kde se běžně pohybují zástupci občanů České republiky. Většinou se na ně díváme prostřednictvím různých médií a leckdy komentujeme jejich počínání.

    Na návštěvu těchto diplomatických prostor byli žáci připraveni, věděli, že Parlament České republiky se dělí na dvě části, kterým říkáme Horní komora, což je Senát a Dolní komora, to je Poslanecká sněmovna. Poslanců máme rovných 200 a senátorů 81. Pokud se předkládá nějaký zákon ke schválení, je zapotřebí, aby prošel oběma komorami a získal nadpoloviční většinu hlasů.

    Nejprve jsme si prohlédli prostory Poslanecké sněmovny. Pro žáky byla nejzábavnější částí vstupní kontrola, prohlídka batohů a průchod detektorem kovů. Průvodkyně nás vodila spletitými chodbami několika paláců (např. Smiřického palác nebo Thunovský palác), kolem kanceláří politiků až do jednacího sálu, kde jsme seděli na galerii hostů. Vysvětlila nám, kde sedí konkrétní poslanci, čím se Poslanecká sněmovna zabývá a jaká je historie budov, ve kterých tento úřad je. Původní Poslanecká sněmovna byla rozpuštěná, protože bylo krátce po volbách, takže jsme významné politiky nepotkali. Ale ten den se v přízemí budovy školili noví poslanci – „piráti“.

    Téměř hodinová prohlídka byla natolik vyčerpávající, že jsme se šli odreagovat na Karlův most a občerstvit se do „Mekáče“.

    Po poledni jsme ještě navštívili druhou komoru Parlamentu České republiky. Valdštejnský palác, sídlo Senátu, je budova ještě krásnější. Žáci už zkušeně prošli nezbytnou prohlídkou. Všechny zaujal výklad o bývalém majiteli, šlechtici Albrechtu z Valdštejna, který miloval koně více než lidi. Svému nejoblíbenějšímu koni říkal „Amore mio“ a když padl, nechal si jej vycpat. Dnešní Senát zasedá v bývalé konírně, kde měl vévoda na 37 koní. Ti před sebou měli mramorové žlaby a nad sebou jméno a záznam o svém původu. Před několika lety postihly jednací sál velké záplavy a tato budova musela projít rozsáhlou rekonstrukcí. I zde jsme vyslechli, jak Senát funguje (tzn., že se obměňuje vždy třetina senátorů po dvou letech, takže celý Senát se obmění za šest let) a k čemu slouží. Za zmínku stojí také přilehlá zahrada, kde se konají různé kulturní akce pro veřejnost.

 

 


Přidáno 22. 11. 2017, autor: Miroslav Horák

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Základní škola Humpolec
Hálkova 591
396 01 Humpolec
Česká republika
IČ: 70504539

Datová schránka: 8pimmt6

Ředitel
Mgr. Václav Strnad 
telefon: +420 565 532 159
mobil: +420 777 742 527
e-mail: reditel.halkova@zshumpolec.cz

Zástupce ředitele pro 1. stupeň
Mgr. Alena Kukrechtová
telefon: +420 565 536 520
mobil: +420 777 742 529
e-mail: zastupce2.halkova@zshumpolec.cz

 

Zástupce ředitele pro 2. stupeň
Mgr.Jana Kutišová
telefon: +420 565 536 520
mobil: + 420 777 742 532
e-mail: zastupce.halkova@zshumpolec.cz


 

Školní kancelář

Zástupce ředitele pro ekonomiku
Dana Maršálová

Hospodářka školy
Helena Altová
telefon: +420 565 536 520

Školní družina
Bc. Ingrid Červená
telefon: +420 565 533 324
mobil: +420 777 742 557
e-mail: druzina@zshumpolec.cz

Školní jídelna
Dana Říhová
telefon: +420 565 533 230