Logo školy
Znak města

Přípravná třída aneb obavy jedné maminky

Na začátku bylo hodně obav, otázek a rozmýšlení. V hlavě se mi honily myšlenky, jestli děláme dobře, když chceme naše dítě dát do přípravné třídy, navíc do tak velké školy. Vždyť by ještě mohlo být ve školce, co by mu tam chybělo? Myšlenka přípravné třídy nás ale stále oslovovala, vždyť plusy jsou jasné a stejně jednou přijde čas na změnu. Odhodlali jsme se. Přihlášku vyplnili, odevzdali. A bylo to.

Čas uběhl jako voda. Stáli jsme na prahu školy, s batůžkem na zádech, bačkorkami na nožičkách a zbývalo už jen vstoupit do třídy. S úsměvem nás vítala paní učitelka, všechny důležité informace sdělila a „vláček se rozjel“. Jako rodič jsem se obávala, aby se mi dítko ve velké škole neztratilo, aby jej někdo neporazil a takové ty věci, které rodiče napadají. Mé obavy byly zbytečné. Dětičky jsou s paní učitelkou jako kuřátka. Mají svou útulnou třídu, toaletu hned vedle třídy, stále na dohled paní učitelky. Také jsem se obávala jídelny. Jak odnese tác? Zvládne to tam? Aby něco nerozbilo? Teď už vím, že jsem si tyto otázky mohla ušetřit. V jídelně jsou děti z přípravné třídy prakticky téměř samy. S tácem a celkově s jídlem jim pomáhá jejich paní vychovatelka. Naprosto přesně děti vědí, co mají dělat, kam co odnést a postupně se učí samostatnosti. A v případě, že nerozkrájí dítko masíčko, nevadí, paní vychovatelka s rozkrájením pomůže.

Zpátky od organizace školního dne ke vzdělávacím aktivitám a k tomu, co mému dítěti přípravná třída dává. V přípravné třídě je velice pestrý program. Jsou to rozličné aktivity, návštěvy různých vzdělávacích akcí, propojenost s vyššími ročníky. Dále je to také řečová péče. Nejde totiž jen o správnou výslovnost hlásek, ale také o rozvoj správného vyjadřování, porozumění otázce apod. Na žáčcích je také znát, že se rozvíjí v jemné a hrubé motorice, a to nejen v pracovních sešitech, ale také například v keramické dílně a kuchyňce, kde si letos upekly linecké cukroví. A svou šikovnost a píli ukazují rovněž při seznamování se s anglickým jazykem. Jednoduše řečeno, jsou to takové savé houbičky, které nasávají, co kde mohou a podnětů v přípravné třídě s paní učitelkou mají dost. 

A když se zamyslím, co jako rodič nejvíce oceňuji? Moje odpověď je jasná. Je to návyk, se kterým půjde moje dítě do první třídy. Spatřuji to i v běžných činnostech doma. Soustředěnost, postup při práci, výdrž a dodržování domluvených pravidel. Žádná roztěkaná činnost, ale smysluplné zjištění toho, co má žáček udělat, co je cílem, následné vyzkoušení si a pak už „jen“ realizace. A i když se to zdá možná samozřejmostí, samozřejmost to není a chce to dlouhé a důsledné vedení. Výsledky jsou ale k nezaplacení.    

Na začátku bylo hodně obav, otázek a rozmýšlení. Odhodlali jsme se ke kroku zkusit to, upozadit naše obavy a nechat dítě, aby se samo zkusilo zorientovat ve světě opravdové školy. Dali jsme mu důvěru, vyzbrojili dobrou svačinou a pusou na cestu. A nyní? Z našeho malého drobečka je ostřílený mazák, který se jen tak ve škole neztratí.

Závěrem bych chtěla poděkovat vedení školy za milý a přátelský přístup a paní učitelce za úplně všechno. Přípravná třída je ten nejlepší krok, který jsme mohli pro naše dítě před nástupem do první třídy udělat.

                                                                                                                          maminka Aničky


Přidáno 15. 4. 2020, autor: Marie Pospíchalová

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Základní škola Humpolec
Hálkova 591
396 01 Humpolec
Česká republika
IČ: 70504539

Datová schránka: 8pimmt6

Ředitel
Mgr. Tomáš Jůzl 
telefon: +420 565 532 159
mobil: +420 777 742 529
e-mail: reditel.halkova@zshumpolec.cz

Zástupce ředitele pro 1. stupeň
Mgr. Jana Maršíková
telefon: +420 565 536 520
mobil: + 420 777 658 522
e-mail: zastupce2.halkova@zshumpolec.cz

 

Zástupce ředitele pro 2. stupeň
Mgr.Jana Kutišová
telefon: +420 565 536 520
mobil: + 420 777 742 532
e-mail: zastupce.halkova@zshumpolec.cz

 

Zástupce ředitele pro inkluzi
Mgr. Helena Kahounová
telefon: +420 565 536 520
mobil: + 420 776 866 967 
e-mail: kahounova.helena@zshumpolec.cz

 

Školní kancelář

Zástupce ředitele pro ekonomiku
Dana Maršálová

Hospodářka školy
Helena Altová
telefon: +420 565 536 520

Školní družina
Bc. Ingrid Červená
telefon: +420 565 533 324
mobil: +420 777 742 557
e-mail: druzina@zshumpolec.cz

Školní jídelna
Dana Říhová
telefon: +420 565 533 230