Soutěž IluStory - Deváťáci v užším výběru

Žáci 9. B, 9. C a 9. D se začátkem října zapojili do soutěže IluStory vyhlášené Knihovnou AV ČR. Během hodiny slohu měli za úkol napsat povídku podle motivu. Pořadatelé pro letošní rok vybrali níže uvedenou ilustraci.

V kategorii do 15 let se do užšího výběru dostal žák 9. C Jiří Bartoš s povídkou Lojza málem manželem.

V kategorii 15+ postoupil do užšího výběru žák 9. D David Jírů se svojí vtipně pojatou Kůrovcovou kalamitou.

Části ukázek

Jiří Bartoš – Lojza málem manželem

….. Po cestě o všem přemýšlí. Snaží se sám sebe utěšit, ale moc se mu to nedaří. Když dojde do města, přejíždí očima po obchodech a krámcích. Pekařství U Slávků, kovárna U Mostu, Hospoda U Dobré nálady. Tady se Lojza zastaví.

„To je to, co potřebuju“, říká si Lojza.

Lojza nikdy alkohol nepil, „ale teď je to jiné“, říká si. První pivo usrkuje, druhé pije pomalu a třetí už měl v sobě hned. Stejnou rychlostí vypil i čtvrté a páté.

….. A najednou, co to nevidí, půvabná dívka na horizontu stojí. Chvíli ji pozoruje. Vidí jen siluetu, ale ví, že je krásná. Něco k ní cítí. Ano, miluje ji. Síla se mu vrací a on běží, skáče a výská. Párkrát narazí do stromu, nebo zakopne o kámen, ale to mu nevadí. Svou dezorientovanost si omlouvá tím, že je to láska.

A Lojza už přibíhá ke své milované. Chce ji pohladit a dotknout se jí. Ale co se to děje? Zafoukal vítr a ona se od něj odvrací. Lojzovi se zatočila hlava. Chce mít oči otevřené, ale nedaří se mu to. Padá jí k nohám, usíná a spí. Když se probudí, objímá místo nohou sličné dívčiny, kmen mladé vrby.

David Jírů – Kůrovcová kalamita

….. Dřevorubci Petrovi se zjevil anděl a řekl mu: „Ty jsi byl vyvolen, aby jsi kalamitu ukončil.  Pošlu tě na dlouhou cestu,  na jejímž konci najdeš takovýhle luk. Při každé střele z něj vyletí hejno datlů, kteří se rozletí do všech koutů lesa a sežerou všechny kůrovce světa.“

….. A tak se Petr rozhodl, že když musí, tak musí. Nastartoval svůj harvestor a vydal se na sever. Cesta ale vedla přes nejnehostinnější, nejnevyzpytatelnější, nejdelší a věčně rozkopanou D1. Najel na ni a po pár kilometrech se začala auta ztrácet za obzorem. Provoz se zmenšoval a zmenšoval. To vše mohlo být normální, ale pak to uviděl. Dělníci, kteří byli na dálnici, pracovali, kam jen oko dohlédlo. Petr si tedy uvědomil, že je v jiném světě. Sjel na prvním sjezdu, aby si chvíli odpočinul. Vjel do nějaké vesničky, kde se rozhodl zeptat, kde to vůbec je. Od lidí slýchal:,,To je on!!“ nebo ,,Už je tu!“, a tak se rozhodl jít na jedno do hospody.

….. Na konci cesty byla truhla, ve které byl položen onen luk. Petr ho vzal a vydal se zpět domů. Nastoupil do harvestoru a vydal se směrem na D1.

Ptáte se mě, kde je Petr? Kde je náš zachránce, který má zabít všechny kůrovce světa?

Čeká v koloně a pokud nezemřel, čeká tam dodnes.

Více o soutěži na: https://ilustory.cz/vitezove/.

Zdeňka Jermlová

Přidáno 18. 11. 2021, autor: Tomáš Slavík

Zástupce ředitele pro 1. stupeň
Mgr. Jana Maršíková